Na polskim rynku zegarkowym, od zawsze swoje poczesne miejsce miały zegarki produkowane w Związku Radzieckim. Kiedyś ich obecność, a wręcz dominacja wynikała tylko i wyłącznie z systemu politycznego i socjalistycznej ekonomii.
Jako, że wykonanie i precyzja zegarków pochodzących od naszych wschodnich sąsiadów znacząco odbiegały od wyrobów szwajcarskich, to nie miały one w naszym kraju należnego wyrobom precyzyjnym prestiżu. Nie jeden z nas zna zapewne, powstałe już dość dawno temu dowcipy o tych zegarkach. zegarki_rosyjskie_Vostok_europeCo ciekawe, żarty te, dzisiaj opowiadane niosą ze sobą więcej fascynacji przeszłością, niż samego dowcipu. By ówcześni fascynaci mikromechaniki mogli przyglądać się działaniu mechanizmu zegarka, a podglądanie zegarków było o tyle trudne, że w tamtych czasach nie stosowano transparentnych dekli koperty, trzeba było otworzyć zegarek.Z tego powodu takie doświadczenia często kończyły się uśmierceniem precyzyjnego mechanizmu. Dziś ze względu na nostalgię do czasów młodości, mimo negatywnego doświadczenia, tamte chwile wspominamy z radością. Teraz - w dobie swobodnego handlu i otwartej ekonomii nie tylko w Polsce zegarki pochodzące od naszych sąsiadów zajmują coraz więcej miejsca i są dostępne w coraz to większej ilości sklepów zegarmistrzowskich. Stale powiększające się grono użytkowników potwierdza także wzrastającą jakość tych produktów.
Szczególnym przykładem zegarków rosyjskich jest marka Vostok-Europe, która zadebiutowała na rynku w 2004 roku, prezentując 7 różnych linii wzorniczych. Sama nazwa firmy może być myląca nawet dla osób znających rynek zegarkowy, ze względu na istniejącą dziesiątki lat w
Związku Radzieckim markę Wostok. Poza zbliżoną nazwą i lokalizacją, elementem spinającym obie marki jest wspólny, stosowany wówczas i obecnie jeden z mechanizmów zegarka. Zegarki Vostok-Europe produkowane są przez firmę Koliz-Vostok mającą swoją siedzibę w Wilnie na Litwie. W celach promocyjnych dla spopularyzowania marki w krajach zachodnich wykorzystano fascynacje wybranymi dokonaniami Związku Radzieckiego. W szczególności powiązania te dotyczą nietypowych rozwiązań technicznych zwykle wykorzystywanych w wojskowości, czy życiu dygnitarzy. Nazwy tych, do dziś podziwianych, jakże specyficznych i charakterystycznych wytworów socjalistycznej gospodarki stały się nazwami linii wzorniczych zegarków. Do dnia dzisiejszego takich różnych rodzin zegarków powstało dziesięć. Wśród nich, można dla przykładowo wymienić: N1 – inspirowana rakietą nośną N1, Ekranoplan - samolotem transportowym, K-3 - łodzią podwodną czy GAZ-14 limuzyną u nas znaną jako Czajka.
Oczywiście poszukiwane i pokupne są także inne marki zegarków rosyjskich takie jak: Aviator, Szturmańskie, Buran, czy Poljot.
Bartosz Danel
www.zegarki.info.pl
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/zegarki-rosyjskie-firma-vostok-europe